Iespējams, ka kādreiz jau esat nonākuši tādā dīvainā situācijā, kad kādu laiku apgūstat jaunas prasmes un zināšanas, bet cerēto rezultātu kā nav tā nav. Atkal un atkal meklējat jaunu informāciju, apgūstat jaunas prasmes, bet atkal nav tā kā cerēts.
Ko darīt tādā gadījumā? Nedariet neko. Paņemiet „pauzi”. Atpūtieties. Un tad sāciet no jauna, sāciet no pašiem pamatiem neko neizlaižot.
Tagad, kad esat bez cerētajiem rezultātiem izmēģinājuši daudz ko, jums ir uzkrājusies zināma pieredze gan par teorijas pusi, gan tīri praktiskiem jautājumiem. Tāpat ir radušies savi secinājumi un vērtējums par neskaitāmām „pavisam drošām” formulām „kā ātri kļūt bagātam” – cik tās ir reālas vai arī tikai naudas kāšanas mašīna tās pārdevējiem.
Vienkārši – atcerieties pašus galvenos pamata principus katrā konkrētajā nozarē un sekojiet tiem, pielietojot arī uzkrāto paša pieredzi.
Piemēram, lai optimizētu weblapas saturu, internetā tiek piedāvāts daudz un dažādu metožu, bet nekad neaizmirstiet šos četrus pamata principus, kuri joprojām „strādā” efektīvi:
Palīdziet meklētājprogrammām atrast jūsu weblapu
Kādā no iepriekšējiem rakstiem jau stāstīts par to, kā internetā darbojas meklētājprogrammas. Katrai meklētāj programmai (GOOGLE, YAHOO! u.c.) ir savi roboti-zirnekļi, kuri „klejo” pa internetu un piereģistrē (indeksē) tur visu pieejamo informāciju, konstatē arī veiktās izmaiņas, jaunumus.
Meklētājprogrammu zirnekļi savu ceļojumu internetā sāk ar populārajām weblapām un pakāpeniski nonāk līdz visām pārējām weblapām. Vispirms meklētājprogrammu interesi piesaista lapu virsraksti un „meta” informācija – teksts, kuru neredz weblapas apmeklētāji, bet to lasa roboti-zirnekļi. Atbilstoši tiek rādīti arī rezultāti meklējumu rezultātu lapās (search result pages).
Atslēgvārdu loma nav mazinājusies
Lai arī pēdējā laikā vairāk runā (raksta) par visādiem jauniem paņēmieniem, kā nokļūt meklējumu rezultātu lapu augšgalā, ņemiet vērā to, ka atslēgvārdu loma weblapās nav mazinājusies.
Internetā tiek piedāvātas dažādas metodes un programmas, lai atrastu katras jomas optimālākos atslēgvārdus. Tomēr, ja vien nevēlaties iesākumā ieguldīt lielus finanšu līdzekļus šo speciālo programmu pirkšanai (no kurām tikai dažas varbūt strādās ar atslēgvārdiem latviešu valodā), ieteicams izmantot GOOGLE bezmaksas atslēgvārdu rīkus – Google Adwords un Google Analytics. Google Adwords domāta lai piemeklētu piemērotākos atslēgvārdus Pay for Click (Adwords) kampaņām, bet to var ļoti labi izmantot arī atslēgvārdu analīzei lai veidotu optimizētu weblapas saturu. Starp citu, GOOGLE veic vislielāko meklēšanas darbu internetā un tās ieteikumi būtu vērā ņemami.
Aktuālas paliek dabiski veidotās saites (linki) uz weblapām
Nedaudz iepriekš rakstīju, ka roboti-zirnekļi vispirms un biežāk apmeklē vispopulārākās weblapas un pēc tam nonāk arī līdz pārējām weblapām, sekojot pa savstarpējām saitēm (linkiem) starp weblapām. Tā nu seciniet paši, kāpēc vajadzētu būt ciešākām saitēm ar populārām weblappām.
Pēc kā, piemēram, GOOGLE nosaka weblapu popularitāti? Viens no vērtēšanas kritērijiem ir ienākošo saišu (linku) skaits uz konkrēto weblapu no citām weblapām. Tomēr ne no jebkuras weblapas, bet gan no lapām ar līdzīgu saturu un prestižām lapām, kuras tiek uzskatītas par savas jomas ekspertiem ar kvalitatīvu saturu.
Loģiski, ka jūs savā lapā norādīsiet saiti uz kādu citu lapu ar interesantu un noderīgu saturu vai arī uz lapu, kurā tiek apstiprināta jūsu sniegtās informācijas ticamība. Tāpat rīkosies arī citu weblapu satura veidotāji, ja savā lapā ievietosiet cilvēkiem interesantu vai noderīgu informāciju. Tā dabiski veidojas saites uz saturīgām weblapām un ceļas to prestižs robotu-zirnekļu acīs. Zirnekļiem īpaši patīk, ja uz lapu ir ienākošas saites no valsts, pašvaldības vai mācību iestāžu weblapām, vai arī no citām konkrētajā jomā prestižām lapām.
„Šifrētās informācijas” jeb Meta Tags lietošana
„Meta tagi” ir tāda informācija, kuru praktiski neredz weblapu apmeklētāji, bet tā ir labi saprotama meklētājprogrammu robotiem-zirnekļiem.
Šī „neredzamā informācija” ir šāda:
- Weblapas nosaukums, kurš var atšķirties no URL adresē lasāmā;
- Galvenie atslēgvārdi, kuri vistiešāk raksturo weblapas saturu.
- Lapas īss apraksts (description), kas var piesaistīt meklētāju interesi;
Te, piemēram, varat redzēt Diena.lv „neredzamo informāciju”:
<meta name=”title” content=”Ziņas :: Diena.lv” />
<meta name=”keywords” content=”ziņas, dienas ziņas, latvijas ziņas, diena.lv” />
<meta name=”description” content=”Diena.lv – Operatīvi. Daudzpusīgi. Godīgi. Kvalitatīvs lielākā nacionālā laikraksta Diena ziņu portāls.” />
Atkarībā no weblapu veidotāju profesionālajām prasmēm var izmantot dažādus paņēmienus šo „meta tagu” ievietošanai weblapas kodā. Piemēram, ievadot „pa taisno” weblapas kodā vai arī ierakstīt gatavu weblapu šablonā (template) attiecīgajā laukā (lodziņā).
Katrā ziņā šī „meta” informācijas esamība palielina ieredzes jūsu lapai ātrāk nonākt meklētājprogrammu zirnekļu redzes laukā un nokļūt GOOGLEs lapu augšgalā – līdz ar to palielinot izredzes tikt ievērotiem un piesaistīt vairāk lasītāju.
Nobeigumā
Ja jūsu darbs nav devis cerēto rezultātu, ne vienmēr vajag mesties jaunu zināšanu un metožu meklējumos. Labāk piestāt un paskatīties no malas, vai prasmīgi pielietoti paši būtiskākie pamata principi. Ne tikai internetā, bet arī jebkurā citā dzīves jomā.
by