Deviņi padomi kā izvēlēties vislabāko virsrakstu

Kā uzrakstīt satriecošu rakstu internetā

Writers-tableAutori raksta rakstus lai tos lasītu iespējami vairāk lasītāju. Var radīt patiesi labu, interesantu un noderīgu saturu, to publicēt, bet lasītāju skaits ir mazāks nekā cerēts. Kādēļ?

Tādēļ, ka viens no rakstu trūkumiem ir uzmanību piesaistoša virsraksta trūkums. Tagad, kad visapkārt mums ir informācijas jūra ar visdažādāko saturu, ikviens saprot – visu izlasīt nav iespējams. Tik vien kā „pārskriet ar acīm” virsrakstiem un izvēlēties tos, kuri mudina uzklikšķināt, izlasīt un pat ieteikt izlasīt arī citiem.

Speciālisti ir to papētījuši, kā jāveido rakstu virsraksti, lai tie piesaistītu lasītāju uzmanību. Turpmāk dažas atziņas, kuras noteikti arī jūs jau esat paši pamanījuši laikrakstos un interneta publikācijās.

Pieminēt sabiedrībā populāru personu vai grupu saistībā ar konkrētu ģeogrāfisku vietu, populāru notikumu vai ievērojamu datumu. Iespējams, ka raksta saturs neatklāj neko ārkārtēju un neparastu, tomēr lasītājiem būs interesanti uzzināt kaut ko vairāk par populārām personām. Te gan jārēķinās ar to, ka konkrētu personu pieminēšana savā ziņā nosaka lasītāju loku – lasīs tikai tie, kuri seko notikumiem ar un ap šīm personām. Piemēram, nesen bija lasāms virsraksts, ka mūziķis Dons aiziet no skatuves. Tas noteikti saintriģēja viņa mūzikas mīļotājus.

Kā atrisināt kādu bieži sastopamu vai arī sarežģītu un nepatīkamu problēmu. Viens no iemesliem, kādēļ cilvēki meklē informāciju internetā vai iespiestu uz papīra ir tā, ka viņiem nepieciešams atrisināt kādu konkrētu problēmu. Piemēram, kā mazināt un apturēt matu izkrišanu vai atbrīvoties no stiprām un pēkšņām galvassāpēm. Tāpat arī virsraksts un raksts var būt par to, kā labāk rīkoties dažādās negaidītās situācijās.

Kā izdarīt kaut ko neparastu. Ir cilvēki, kuri vēlas spēcīgas emocijas un izjūtas, vēlas izdarīt ko tādu, kas daudziem liekas neiespējams vai arī muļķīgs. Piemēram, kā iemācīties staigāt pa stikla lauskām vai kvēlojošām oglēm. Izrādās, ka to var izdarīt arī „parasts mirstīgais”, tikai jāzina, kā pareizi sagatavoties.

Ko noteikti vajadzētu zināt katram. Katram iedzīvotājam, katram mobilā telefona lietotājam, katram automašīnas īpašniekam, katram skolotājam un tamlīdzīgi, atkarībā no tā, kurai sabiedrības grupai konkrētais raksts tiek adresēts. Piemēram, kā samazināt rēķinu par mobilā telefona lietošanu. Kur nopirkt lētu OCTA. Kā izvairīties no saslimšanas gripas epidēmijas laikā strādājot skolā.

Ko iemācīties no populāras personas. Virsrakstā nosauktās personas izvēle atkarīga no tā, kurai lasītāju grupai tiek adresēts raksts un ar ko šī persona ir tāda īpaša. Piemēram, ģērbšanās stils, paša darināti interjera priekšmeti vai oriģinālas ēdienu receptes. Šaubos vai pusaudžiem interesētu, kādā apģērbā uz pirmizrādi teātrī ieradusies prezidenta kundze un premjerministre. Bet zēni noteikti gribētu zināt, ko var iemācīties no skeitbordista un GINESA rekordista Jāņa Kuzmina.

Kurš ko ir izdarījis. Uzreiz sapratīsiet, ka arī šādā virsrakstā vislabāk iederas kāda sabiedrībā zināma un populāra persona. Vai arī kāda līdz šim nezināma persona, kura izdarījusi kaut ko šausmīgu. Piemēram, zināmi politiķi iesaistīti kādā skandālā publiskā vietā vai arī aizdomīgā biznesa darījumā. Vai arī – kāds līdz šim nezināms cilvēks sadistiski nogalinājis kādu citu cilvēku. Tādi virsraksti ļoti piesaista noteiktas auditorijas lasītāju uzmanību.

Labāk dari šādi. Rakstītājam ļoti labi jāpārzina tēma, lai uzdrošinātos citiem pamācīt – kā savādāk vai labāk izdarīt ko tādu, ko lielākā daļa cilvēku līdz šim ir darījuši savādāk. Darījuši un uzskatījuši, ka to var izdarīt tikai tā. Piemēram, lielu interesi izraisa raksts par to, ka nokvēpušu krāsns vai kamīna durvju stiklu var notīrīt … ar pelniem. Vai arī, kā un ar ko var aizstāt negaidīti sabojājušos detaļu kādā no mājsaimniecībā esošām ierīcēm. Ja tas palīdz cilvēkiem, viņi to lasīs.

Virsraksts – negaidīts un pat provocējošs jautājums. Piemēram, vai regulārs sekss var mazināt iespēju saslimt ar kādu konkrētu slimību? Kā pamanīt, ka partneris Tevi krāp? Citai lasītāju grupai varbūt joprojām interesē sensenais jautājums – vai uz Marsa ir dzīvība? Katram savas intereses. Tikai – rakstā noteikti ir jābūt atbildei uz šiem jautājumiem, citādi otrreiz uz ko līdzīgu lasītāji nez vai uzķersies.

Par trakām lietām, kuras nekad nenotiks. Vai arī maz ticams, ka notiks. Te var likt lietā fantāziju un rakstīt par to, kas būtu, ja piepildītos kaut kādi, vismaz tuvākajā laikā maz iespējami nosacījumi. Piemēram, ja izkustu Antarktīdas ledāji vai arī uz Zemes izbeigtos naftas krājumi.

Kopsavilkums

Raksta virsraksts ir sava veida reklāma, kurai „jānostrādā”  1 – 2 sekundēs. Kā biznesā, kurā ir termins „divu sekunžu likums”. Citādi jūsu darbs (raksts) „paslīdēs garām” lasītāju acīm un nedos gaidīto efektu.

Virsrakstos vislabāk „nostrādā”:

  • Populāru cilvēku pieminēšana labā vai negatīvā nozīmē
  • Padoms akūtu problēmu risināšanā
  • Kaut kas ikdienā neparasts
  • Kā izvairīties no problēmām

 

Facebooktwitterredditpinterestlinkedintumblrmailby feather